Δεν έχει ξαναγίνει: Μόνο στα όνειρα αυτή η απίστευτη πρόκριση της Εθνικής στους ”16” του Ευρωβόλεϊ!

Πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ Ρουμανίας και Πορτογαλίας, η Εθνική ήξερε ότι χρειάζονταν μόνο νίκη της Ρουμανίας με 3-1 σετ και μάλιστα με διαφορές έως 5-6 πόντους στα σετ για να μπορέσει να κάνει μια απίστευτη ανατροπή και να πάρει το εισιτήριο…

Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο με το σκορ στο 4-0 και 9-5, αλλά οι Ρουμάνοι παρόλο που γνώριζαν ότι δεν είχαν σχεδόν καμία ελπίδα (δεν είχαν καλό συντελεστή πόντων) γύρισαν με άνεση το σετ επικρατώντας με 18-25 κι αυτή η διαφορά ήταν πλέον που έκανε πιο πιθανή την πρόκριση της Εθνικής.

Η Πορτογαλία παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο κυνηγούσε συνεχώς το σκορ και προσπέρασε 17-16 με άσο του Μάρκο Φερέιρα, αλλά η Ρουμανία ξαναπήρε το προβάδισμα για να φτάσουμε στο 23-23. Ο προπονητής της Πορτογαλίας απέσυρε τον Μάρκο Φερέιρα από το σερβίς, ο Μπρούνο που μπήκε πέρασε απλά τη μπάλα με τον Ατσιομπανιτέι να κάνει το 24-23 και ο ίδιος παίκτης τελείωσε και την κόντρα μπάλα μετά από ένα απίθανο ράλι διαμορφώνοντας το τελικό 25-23 που έστειλε την Ελλάδα στους 16.

Ελλάδα, Ρουμανία και Πορτογαλία ισοβάθμισαν στην 4η θέση με ίδιο ρεκόρ (1 νίκη-4 ήττες), ίδια σετ (5-13), αλλά η διαφορά ήταν στους πόντους όπου η εθνική είχε 386 κερδισμένους, 432 χαμένους και συντελεστή 0.89354, οι Πορτογάλοι 386-433 (!!!) και συντελεστή 0.8915 και οι Ρουμάνοι 372-439 (και συντελεστή 0.84).