Δεν ήταν Ολυμπιακός αυτός. Παληκαρίσια η νίκη του ΟΦΗ (1-0)

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΟΦΗ φτάνοντας στην 7η αγωνιστική, καθώς υπέταξε τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα του Βουό στο 35′. Οι ερυθρόλευκοι πέταξαν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν είχαν απάντηση στην ορμητικότητα και την πίεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο προς την περιοχή του ΟΦΗ, ωστόσο εκεί ο Ολυμπιακός εμφάνισε και πάλι την αδυναμία να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του και μοιραία έμεινε χωρίς τρίποντο για τρίτο σερί ματς.

Αυτά είναι τα τρία πράγματα που μάθαμε από την αναμέτρηση στο “Γεντί Κουλέ”:

1. ΙΔΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

Με έναν επιπλέον ενθουσιασμό, πέρα από τον προφανή αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό, μπήκε στην αναμέτρηση ο ΟΦΗ μετά τις θετικές εξελίξεις σε διοικητικό επίπεδο (με τον Μιχάλη Μπούση να παίρνει τα ηνία), που έδιναν έξτρα κίνητρο στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ηρακλείου αγνοούσε τη νίκη μετά τις έξι πρώτες αγωνιστικές της Super League (2 ισοπαλίες, 4 ήττες), επομένως δεν είχε περιθώριο να μην ψάξει το καλύτερο δυνατό απέναντι στους ερυθρόλευκους.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πρωτίστως να λειτουργήσουν αποτελεσματικά στο μεσοαμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, να περιορίσουν τα λάθη τους και να απειλήσουν χωρίς να ρισκάρουν πολλά στον αγωνιστικό χώρο.

Μετρώντας 15 νίκες, 15 ισοπαλίες και 10 ήττες στην έδρα του ΟΦΗ, ο Ολυμπιακός γνώριζε πως η αποστολή του θα ήταν εξ ορισμού δύσκολη στο Ηράκλειο. Η απουσία του τιμωρημένου Φορτούνη ήταν ένα θέμα για τους ερυθρόλευκους, αλλά όχι το μεγαλύτερο.

Ο Μαρτίνς είδε τους περισσότερους από τους βασικούς του παίκτες να λείπουν για πολλές μέρες από το Αθλητικό Κέντρο Ρέντη εξαιτίας διεθνών υποχρεώσεων, επομένως η προετοιμασία ενόψει του αγώνα ήταν ελλιπέστατη.

Έστω και για διαφορετικούς -σε σχέση με τον αντίπαλο του- λόγους, ούτε ο Ολυμπιακός είχε περιθώριο για στραβοπάτημα, καθώς ερχόταν από δύο ντέρμπι χωρίς νίκη κόντρα σε ΠΑΟΚ (0-1) και ΑΕΚ (1-1). Και με την αναμέτρηση κόντρα στη Ντουντελάνζ να ακολουθεί μεσοβδόμαδα (25/10) για το Europa League.

Από τα πρώτα λεπτά ωστόσο το ματς “φώναζε” ότι θα είναι ζόρικο για τους ερυθρόλευκους, που δεν ούτε είχαν ένταση, ούτε και ρυθμό στο παιχνίδι τους.

2. Ο ΒΟΥΟ ΤΙΜΩΡΗΣΕ ΤΗΝ ΟΛΙΓΩΡΙΑ

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πιέσουν ψηλά, προκειμένου να δημιουργήσουν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας στον Ολυμπιακό. Και τα κατάφεραν, σε συνδυασμό με την επιπολαιότητα που χαρακτήριζε τις περισσότερες επιλογές των ερυθρολεύκων.

Ο ΟΦΗ πατούσε καλύτερα στο χορτάρι, κρατούσε τη μπάλα με σχετική ευκολία και γυρόφερνε την περιοχή του Γιαννιώτη. Ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στη δημιουργία, καθώς στα άκρα δεν έβρισκε συνεργασίες και όταν η μπάλα έφτανε στα πόδια του Τουρέ, ουδείς μπορούσε να ακολουθήσει τη σκέψη του Ιβοριανού.

Η αναμέτρηση κυλούσε με τον ΟΦΗ να ελέγχει τον ρυθμό και τον Ολυμπιακό πλήρως εγκλωβισμένο στο σχέδιο του αντιπάλου του. Μετά από 35 λεπτά χωρίς τη μεγάλη φάση, ήρθε το μοναδικό γκολ του πρώτου μέρους.

Η σέντρα του Κοροβέση από αριστερά βρήκε πιο μόνο και από… καλαμιά στον κάμπο τον Βουό στην καρδιά της περιοχής των ερυθρολεύκων και ο Ιβοριανός με καρφωτή κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Γιαννιώτη, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Με το 1-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

3. ΒΡΗΚΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Μαρτίνς αποφάσισε πως πρέπει να παρέμβει άμεσα στο ματς, έτσι στην ανάπαυλα κράτησε στα αποδυτήρια τους Τουρέ και Καμαρά, ρίχνοντας στη μάχη του “Γεντί Κουλέ” τους Φετφατζίδη και Νάτχο.

Πρώτο μέλημα για τον ΟΦΗ ήταν να διαφυλάξει τα κεκτημένα, έτσι ο Παπαδόπουλος έφερε πιο πίσω και πιο κλειστά τις γραμμές του, επιχειρώντας να φράξει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Στρέζου.

Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί εξ ολοκλήρου στο μισό γήπεδο προς τα καρέ των γηπεδούχων, ωστόσο ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει φάσεις εντός της αντίπαλης περιοχής. Στο 65′ ο Μάνος πέρασε αντί του Χριστοδουλόπουλου στο παιχνίδι και οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε 4-4-2, με τους Ποντένσε – Φετφατζίδη στο πλάι.

Στο 71′ ο Γκερέρο πέταξε στα σκουπίδια μια κλασική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν μετά από σέντρα του Φετφατζίδη σημάδεψε τον Στρέζο με καρφωτή κεφαλιά από τα δύο μέτρα!

Ο Ολυμπιακός πολιορκούσε την άμυνα του ΟΦΗ ψάχνοντας την ισοφάριση αλλά το 1-1 δεν ήρθε ούτε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νάτχο, ούτε αμέσως μετά στην κεφαλιά του Ποντένσε. Οι γηπεδούχοι είχαν επιστρατεύσει κάθε μέσο για να κρατήσουν το προβάδισμα τους, είτε παίζοντας σκληρά, είτε κάνοντας καθυστερήσεις, είτε και με τη βοήθεια της εξέδρας που πετούσε μπάλες στον αγωνιστικό χώρο τη στιγμή που παιζόταν το ματς.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το τέλος, κράτησαν το υπέρ τους σκορ από το 35′ και πανηγύρισαν το πρώτο τους φετινό τρίποντο. Με τον Ολυμπιακό να διέρχεται μια αγωνιστική κρίση που τον κρατά χωρίς τρίποντο για τρεις σερί αγωνιστικές.

Γήπεδο: Θεόδωρος Βαρδινογιάννης

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (ΕΠΣ Κιλκίς)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (ΕΠΣ Δ. Αττικής), Νικόλαος Δημακόπουλος (ΕΠΣ Φλώρινας)

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Κοροβέσης (68′ Κοιλιάρας), Κυριακίδης, Μεγιάδο, Κουτσιανικούλης (77′ Κομεσίδης), Πλατέλλας, Βουό (81′ Αραβίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Ρόντερικ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (46′ Νάτχο), Τουρέ (46′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (65′ Μάνος), Γκερέρο.

Γκολ: 35′ Βουό / –

Κάρτες: 5′ Πλατέλλας, 63′ Νάστος, 84′ Κυριακίδης, 90+2′ Μιχόγεβιτς / 15′ Ποντένσε, 53′ Ρόντερικ, 86′ Γκιλιέρμε

ΠΗΓΗ: SPORT 24