Ένας καταιγιστικός ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ διέσυρε την Ντουντελάνζ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα την Ντουντελάνζ με 5-1 στο στάδιο Γ.Καραϊσκάκης και μπαίνει δυνατά στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa league. Η ομάδα του Πειραιά δημιούργησε πολλές ευκαιρίες , 22 στον αριθμό, και είδε τις πέντε από αυτές να καταλήγουν στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός παίζοντας με το μαχαίρι στα δόντια και θέλοντας να μπει σε τροχιά πρόκρισης έπρεπε να κερδίσει. Έτσι κι έκανε. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Βασίλης Τοροσίδης  άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πειραιά ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Κώστας Φορτούνης διπλασίασε τα τέρματα για τον Ολυμπιακό. Στο 26’ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέτυχε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς με γυριστό σουτ , με τον  Κώστα Φόρτουνη και πάλι να ξαναχτυπά στο 36 και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0 διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα.

Με αμείωτο ρυθμό  συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, δεν ήταν όμως το ίδιο αποτελεσματική. Η Ντουντελάνζ κατάφερε να βρει ένα τέρμα στο 69΄ στην πρώτη ευκαιρία της στον αγώνα, έπειτα από μια όμορφη ατομική ενέργεια του Ντάνιελ Σινάνι. Στον πίνακα των σκόρερ έβαλε το όνομα του και ο Αχμέντ Χασάν που έγραψε το τελικό 5-1 στο 71ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Μπέτις και Μίλαν ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62′ Τουρέ), Καμαρά, Φορτούνης (57′ Χάσαν), Ποντένσε, Ναουέλ (34′ λ.τ. Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμελερ): Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελισέ, Μπίσεβατς, Κρούσκα (60′ Γένσεν), Στολτζ (84′ Στουμφ), Κουτουριέ, Τουρπέλ (74′ Πέρες), Σινάνι.