Euro 2020: It’s NOT coming home – Η Ιταλία πήρε τον τίτλο από την Αγγλία στη διαδικασία των πέναλτι

Τελικά, παρότι έπαιζε στο Ουέμπλεϊ μπροστά στο κοινό της και προηγήθηκε 1-0 της Ιταλίας στο 2ο λεπτό του αγώνα, η Αγγλία δεν κατάφερε τον στόχο της και για ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση το σύνθημα «It’s coming home» έμεινε μόνο στα λόγια.

Η επιστροφή των «ατζούρι»

Η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι, παρά το σοκ από το γκολ του Λουκ Σο στο δεύτερο λεπτό του μεγάλου τελικού, αλλά και την πίεση που δέχθηκε στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου από τα «λιοντάρια», κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, να πετύχει χρυσό γκολ ισοφάρησης στο 67ο λεπτό με τον Μπονούτσι, να απειλήσει κι άλλες φορές την εστία του Πίκφορντ και να στείλει τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Ιταλός «πορτιέρο» Τζανλουΐτζι Ντοναρούμα απόκρουσε τα πέναλτι των Σάντσο και Σάκα, ο Ράσφορντ σημάδεψε το δοκάρι και οι δύο επεμβάσεις του Πίκφορντ στις εκτελέσεις των Μπελότι και Ζορζίνιο δεν ήταν αρκετές για τα «λιοντάρια». Μετά το τελευταίο σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή, Μπιόρν Κάιπερς, ξέσπασαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί σε πολλές ιταλικές πόλεις, ενώ οι Άγγλοι φίλαθλοι ήταν απαρηγόρητοι.

Ρατσιστικά μηνύματα

To άσχημο είναι ότι αμέσως μετά την ήττα της Αγγλίας από την Ιταλία στα πέναλτι στον τελικό του Euro, οι παίκτες των γηπεδούχων που απέτυχαν από την άσπρη βούλα δέχτηκαν ρατσιστικές επιθέσεις μέσω social media. Οι Μπουκαγιό Σάκα, Τζέιντον Σάντσο και Μάρκους Ράσφορντ έγιναν αποδέκτες ρατσιστικών μηνυμάτων στα social media από Άγγλους οπαδούς. H αγγλική ομοσπονδία (FA) με ανακοίνωση καταδίκασε αυτές τις αντιδράσεις δηλώνοντας αηδιασμένη.

Από την πλευρά του, ο Γκάρεθ Σάουγκέϊτ τόνισε πως οι εκτελεστές των πέναλτι προέκυψαν από τις προπονήσεις όλης της εβδομάδας και ταυτόχρονα θεωρεί πως όλη η ομάδα ευθύνεται για το γεγονός ότι δεν νίκησαν στον κανονικό αγώνα και κατά την παράτασή του.

Αναλυτικά είπε ότι «αυτό είναι πάνω μου, εγώ αποφάσισα για τα πέναλτι και ποιοι θα τα εκτελέσουν, με βάση αυτά που έχουμε κάνει στην προπόνηση, κανείς άλλος. Είναι δική μου ευθύνη. Μαζί νικάμε και ευθυνόμαστε όλοι που δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Για τα πέναλτι, είναι δική μου απόφαση».