”Φονέας των γιγάντων” η Λαμία! Απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου και τον Ολυμπιακό!

Έγραψε ιστορία η Λαμία! Η ομάδα του Μάκη Χάβου σκόραρε με τον Τομάς στην μοναδική της τελική στο ματς, είχε τον Σαράνοφ σε απίστευτη ημέρα (σσ. έπιασε ακόμη και πέναλτι του Φορτούνη στο 86’) και μπόλικη τύχη και απέκλεισε τον Ολυμπιακό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας (0-1).

Απίστευτη δυστοκία από τους παίκτες του Ολυμπιακού, που φέρουν την απόλυτη ευθύνη καθώς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε καμία από τις 28 τελικές που είχαν και κατάφεραν με μία ακόμη αμυντική αδράνεια, να δεχτούν γκολ στην μοναδική ευκαιρία του αντιπάλου! Δεν δόθηκε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο στον Ολυμπιακό στο 62ο λεπτό σε χέρι του Πλιάτσικα.

Μυθικό ματς από τον Σαράνοφ που έβγαλε τα… πάντα και πήρε μόνος του την πρόκριση! Είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις κάτω από τα δοκάρια, έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και έπιασε ακόμη και πέναλτι του Φορτούνη στο 86ο λεπτό, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του (σσ. είχε 15 επεμβάσεις)!

Φοβερή εμφάνιση και από τους Πλιάτσικα, Σκόνδρα, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, ενώ τα εύσημα παίρνει και ο Τομάς που ήταν στην κατάλληλη θέση στην κατάλληλη στιγμή και σκόραρε στην μοναδική τελική της Λαμίας, η οποία μετά τον Παναθηναϊκό πέταξε εκτός και τον Ολυμπιακό!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Σισέ, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (57’ Φορτούνης), Μασούρας, Νάτχο, Γκερέρο (57’ Ποντένσε), Σολδάνο (66’ Χασάν).

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Ασίγκμπα, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (80’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπλάζιτς (68’ Μπουλούλης), Ασούμπρε (59’ Ρόμανιτς), Τομάς, Επστάιν, Καραμάνος.