Και τώρα ο τελικός με την Τσεχία… – Η Ελλάδα έχασε (69-53) από τις ΗΠΑ

Για ένα μόνο δεκάλεπτο η Ελλάδα απείλησε τις ΗΠΑ, χάνοντας με 69 – 53, ενώ τώρα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία.

Η Εθνική πρέπει να κερδίσει τους Τσέχους με διαφορά 12 πόντων και οι Αμερικάνοι να κερδίσουν τους Βραζιλιάνους, για να προκριθούμε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019.

Με εμφανώς βελτιωμένη την άμυνα, αλλά απογοητεύοντας στην επίθεση, η Εθνική έχασε την επαφή με τις ΗΠΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θριάμβου, ανάλογου του 2006, παρόλα αυτά, οι διεθνείς παίρνουν θετικό πρόσημο στην άμυνα, καθώς κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς στους 69 πόντους.

Από την άλλη οι ΗΠΑ, που δεν βρέθηκαν και στην καλύτερή τους μέρα επιθετικά (17/36 δίποντα, 7/30 τρίποντα) είχαν κορυφαίο τον Κέμπα Ουόκερ με 15 ενώ 10 είχε ο Μίτσελ.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας στο ματς με τον Γιάννη να μπαίνει φουριόζος και με πέντε δικούς του πόντους να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην Ελλάδα (4-7 στο 2΄). Μίτσελ με τρίποντο και Τέρνερ από κοντά έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στους Αμερικανούς (9-7 στο 3΄) και τον Παπαπέτρου που ήταν ο καλύτερος μαζί με τον Γιάννη στο πρώτο ημίχρονο να βάζει ξανά μπροστά την Ελλάδα με τρίποντο (9-12 στο 5΄).

Ο Μπράουν ανέλαβε δράση και με πέντε σερί πόντους έκανε το 14-12 στο 7΄ και δύο λεπτά αργότερα οι ΗΠΑ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο ματς στο +6 με 19-13. Δύο σερί ασίστ του Λαρεντζάκη σε Πρίντεζη και Παπαπέτρου μάζεψαν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει στο 19-17 για τις ΗΠΑ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας ισοφάρισε με τρίποντο για το 20-20 και έκτοτε η Εθνική βραχυκύκλωσε επιθετικά μην μπορώντας να βρει λύσεις. Με σερί 9-0 το σκορ έγινε 29-20 για τις ΗΠΑ στο 14΄ με τους Σλούκα, Καλάθη και Πρίντεζη να αστοχούν σε πολλά ελεύθερα σουτ σε αυτό το διάστημα.

Ύστερα από τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ, ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 29-23, ο Γιάννης σκόραρε μετά από πολλή ώρα για το 31-25 στο 17΄ αλλά το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα στο -13 με τους Χάρις και Τέρνερ να σκοράρουν. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι πάικτες του Θανάση Σκουρτόπουλου τελείωσαν πρώτο 20λεπτο με 4/17 τρίποντα και μόλις 6/22 δίποντα. Στην αντίπερα οι ΗΠΑ είχαν 3/12 τρίποντα και 9/18 δίποντα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με ένα 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σλούκα, Γιάννη και Πρίντεζη να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 10 (38-30 στο 21΄) αλλά οι ΗΠΑ απάντησαν με 7-0 από τους Γουόκερ και Μπαρνς πηγαίνοντας το σκορ για πρώτη φορά στο +15 (45-30 στο 24΄).

Ο Γιάννης ήταν απελπιστικά μόνος με όλη την Αμερική πάνω του και χωρίς βοήθειες από τους συμπαίκτες του που έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο. Ο Μπουρούσης με τρίποντο μετά από ώρα έκανε το 47-35 στο 25΄ και δύο καλάθια του Γουάιτ έφεραν το σκορ στο 54-37 για τις ΗΠΑ κι έτσι τελείωσε η περίοδος.

Το τρίποντο του Ουόκερ έφερε για πρώτη φορά στο +19 τη διαφορά στο 34΄ (61-42) και κάπου εκεί η ελληνική ομάδα πέταξε λευκή πετσέτα με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να περνάει στο ματς τους Βασιλόπουλο και Μάντζαρη που όμως το πάλεψαν. Ο Μάντζαρης με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 14 (61-47 στο 35’) και με λέι απ του Καλάθη στον αιφνιδιασμό οι 19 πόντοι έγιναν 11 (61-50 στο 36΄).

Κάποια καλάθια από κει και πέρα δεν άλλαξαν κάτι στην εικόνα του ματς που βρήκε την Εθνική μας να χάνει εύκολα από τις ΗΠΑ με 69-53 και πλέον να τα παίζει όλα στον «τελικό» με την Τσεχία την Δευτέρα στις 11:30 όπου θέλει νίκη αλλά και με +12 πόντους για να βρεθεί στην 8αδα.

Πλέον, η Εθνική μας πρέπει να παίξει τα… ρέστα της στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης φάσης με την Τσεχία (09/09, 11:30, ΕΡΤSports) και να την νικήσει με +12 πόντους, αλλά να νικήσει και η ΗΠΑ τη Βραζιλία, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.