Πάρτι τίτλου με ”πεντάρα” έστησε ο ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη

Σε παράσταση για έναν ρόλο, όπως περίπου… αναμενόταν άλλωστε, μετατράπηκε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΠΑΟΚ, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Κάτι που φανερώνει και επί της ουσίας το 1-5 με το οποίο έληξε το παιχνίδι της Ριζούπολης.

Μπαίνοντας… φουριόζος στο ματς, ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να «καθαρίσει» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά. Με τον Πέλκα να επιστρέφει στο βασικό σχήμα και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4’, τον Ολιβέιρα να ξεκινάει πρώτη φορά στην 11άδα και να κάνει… σεφτέ έξι λεπτά μετά και τον Μπίσεβαρ να ολοκληρώνει τη… σεμνή τελετή, σκοράροντας για πέμπτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, στο 33ο λεπτό.

Για να έρθει ο Ντούρσο στην επανάληψη και δη στο 64’ και να πετύχει το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα για λογαριασμό της «ελαφράς ταξιαρχίας» που έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης. Ενώ ο Σφιντέρσκι μπήκε αλλαγή στο 76ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε, με τον Ενρίκε να έρχεται κι αυτός από τον πάγκο και να τον… μιμείται, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά διατήρησε παράλληλα το αήττητο ρεκόρ του και μαζί την ψυχολογία του στα… ύψη, ενόψει του επικείμενου ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα! Στέλνοντας παράλληλα μήνυμα τίτλου για μια ακόμα αγωνιστική…

Από την άλλη, η δεδομένη διαφορά ποιότητας δεν επέτρεψε στον Απόλλων να αποφύγει την ήττα που τον διατήρησε σε μονοψήφια συγκομιδή πόντων και την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Έχοντας ωστόσο τη… δυσάρεστη πρωτιά των οκτώ γκολ παθητικό στα πρώτα δέκα λεπτά των αναμετρήσεων του!

Απόλλων Σμύρνης (3-4-3): Χουάντερσον, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλο, Στάθης, Κοντοές (46’ Γκίμο), Ντούρσο, Ρώσση (46’ Βάρκας), Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε, Ντεφεντερίκο.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίτσιο, Λημνιός (85’ Ζαμπά), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (76’ Σφιντέρσκι), Άκπομ (81’ Ενρίκε).