Πέρασε στον τρίτο γύρο του Roland Garros ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε με ανατροπή σε 2.49′ τον Ούγκο Ντέλιεν με 4-6, 6-0, 6-3, 7-5 παίζοντας κατά διαστήματα καλό τένις απέναντι στον Βολιβιανό ο οποίος έπαιζε με τραυματισμό στον αστράγαλο από το 1ο σετ. Επόμενος αντίπαλος του την Παρασκευή θα είναι ο νικητής του αγώνα Κραΐνοβιτς Καρμπαγιές Μπαγιένα.

Καλό ξεκίνημα, κακή συνέχεια

Το 1ο σετ ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε σε 49′ υπέρ του Βολιβιανού ο οποίος αν και τραυματίστηκε και έδεσε το πόδι του στο 4-4 κατάφερε να κερδίσει. Ο Τσιτσιπάς αρχίζει ιδανικά με μπρέικ (1-0) ενώ στη συνέχεια δεν επιτρέπει στον αντίπαλο του να φτάσει σε μπρέικ και κάνει το 2-0. Ο Έλληνας τενίστας θα προηγηθεί με 3-1 αλλά ο Βολιβιανός με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 3-3.

Η αντεπίθεση του Ντέλιεν θα συνεχιστεί. Θα φτάσει στο 3-4 και στη συνέχεια θα τραυματιστεί στον αστράγαλο. Συνεχίζει με δεμένο πόδι και ο Στέφανος ισοφαρίζει σε 4-4. Κερδίζει χωρίς… ανάσα το 9ο γκέιμ και με μπρέικ “γράφει” το 6-4! Οι winners είναι 8-7 για τον Στέφανο και 10-9 τα αβίαστα λάθη για τον Ντέλιεν.

Χωρίς ανάσα το 1-1

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός και ισοφάρισε σε 1-1 σε 31′ κερδίζοντας το σετ με 6-0! Πάλι ξεκίνησε με μπρέικ (1-0)ενώ πέτυχε 2ο μπρέικ για το 3-0! Το επόμενο γκέιμ ήταν δύσκολο και κράτησε 10′. Μετά από 8 ισοπαλίες ο Τσιτσιπάς το κερδίζει και φτάνει στο 4-0. Ο Έλληνας φτάνει σε 3ο μπρέικ στο σετ για το 5-0 και το τελειώνει με 6-0.

Ελληνικό προβάδισμα

Στο 3ο σετ ο Βολιβιανός “σπάει” την παράδοση και παίρνει το 1ο γκέιμ αλλά η συνέχεια δεν είναι ιδανική για εκείνον. Ο Τσιτσιπάς θέλει μόνο 2′ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και με μπρέικ φτάνει στο 2-1 και μετά στο 3-1. Ο Ντέλιεν χωρίς να χάσει πόντο στο 5ο γκέιμ μειώνει σε 3-2. Η “απάντηση” είναι άμεση (4-2) αλλά ο Βολιβιανός παρότι παίζει με πόνους αντέχει και φτάνει στο 4-3. Ο Στέφανος κερδίζει τα 2 επόμενα γκέιμ και θα προηγηθεί με 2-1 σετ.

[more]

Πήρε σετ και αγώνα με ανατροπή

Ο Ντέλιεν ανοίγει με μπρέικ (1-0) στο 4ο και σε 8′ φτάνει στο 2-0. Ο Τσιτσιπάς μείωνει σε 2-1 αλλά δείχνει να έχε νεύρα αφού τον πιέζει πολύ ο αντίπαλος του. Σε 16′ ο Ντέλιεν που κουτσαίνει ελαφρώς φτάνει στο 3-1 και πλησιάζει στο 4-1. Ο Τσιτσιπάς όμως σβήνει το μπρέικ πόιντ και μειώνει σε 3-2. Ο Βολιβιανός βγάζει τρομερούς πόντους και θα προηγηθεί με 4-2 αλλά ο Έλληνας δεν το βάζει κάτω (4-3) και επιστρέφει στο σετ με μπρέικ στο 8ο (4-4)!

Το 5-4 είναι για τον Τσιτσιπά κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που παίζει με πόνους και δίνει τεράστιο αγώνα για να κρατηθεί στο ματς. Ο Τσιτσιπάς έχει τρομερή ευκαιρία να κάνει το μπρέικ και να κερδίσει αλλά ο Ντέλιεν δεν του το επιτρέπει (του «σβήνει» τριπλό ματς πόιντ) και ισοφαρίζει σε 5-5. Με φοβερή εμφάνιση και με άσο ο Στέφανος θα προηγηθεί με 6-5 και σε 2’49” κερδίζει με 7-5 και 3-1 τον αγώνα.