”Πυραυλοκίνητη” η Εθνική διέλυσε με 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο

«Αεράτη» η Εθνική μας! Με την αμυντική λειτουργία της να… τσακίζει κόκαλα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, η «επίσημη αγαπημένη» δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα και συνέτριψε 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και «έπνιξε» την ομάδα του Μίτροβιτς, ενώ επιθετικά βρήκε πολλές λύσεις και τελείωσε με 4 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ο Πρίντεζης, που είχε 16 πόντους με 5/6 εντός παιδιάς. Από… κοντά και ο Παπαγιάννης, που είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις για 16 λεπτά (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Την Τρίτη το επόμενο ματς κόντρα στη Βραζιλία.