Σήκωσε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο ΠΑΟ! Έχασε μοναδική ευκαιρία για break στη Μαδρίτη

Χρυσή ευκαιρία να σπάσει την έδρα της Ρεάλ και να πάρει δικό του το πλεονέκτημα έδρας έχασε ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη.

Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν στο -14 στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν στο +6, 66-72 με 3:52 να απομένουν. Όμως κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις στο φινάλε και κάποια εύκολα σφυρίγματα που πήραν οι γηπεδούχοι έφεραν το 9-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς για τη «βασίλισσα» που έκανε το 1-0.

«Διπρόσωπος» ο Καλάθης, που ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα, οδήγησε στην ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη στο φινάλε τελειώνοντας με 17 πόντους και 4 ασίστ. Εξαιρετικός ο Ίαν Βουγιούκας με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, μοιραίος ο Ντεσόν Τόμας που είχε 12 πόντους αλλά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για την ισοφάριση. Τζέφρι Τέιλορ με 13 και Φαμπιάν Κοζέρ με 12 πόντους τα κρυφά όπλα για τη Ρεάλ. Την Παρασκευή στις 22:15 το δεύτερο ματς της σειράς.

Δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72