”Σβηστή” τριάρα κόντρα στη Λαμία για τον ΠΑΟΚ που περιμένει την άλλη εβδομάδα για τη στέψη

Με ένα εξαιρετικό τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδωσε πανηγυρικό τόνο στο…πάρτι τίτλου που στήθηκε στην Τούμπα και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στη Λαμία. Με σκόρερς τους Ενρίκε (34’), Σάκχοφ (78’) και Μπίσεσβαρ (83’), ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στους 73 πόντους, με την 24η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ενώ έχει παράπονα για το γεγονός πως στο πρώτο γκολ, δεν έγινε fair play, από την στιγμή που είχε τραυματιστεί ο Μπαράλες, με τον Μάτος να συνεχίζει την φάση και να δίνει στον Ενρίκε που σκόραρε.

Στην επανάληψη ωστόσο και η κόπωση από τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η Λαμία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί για να έρθουν δύο γκολ, στο 78’ από τον Σάκχοφ μετά από υπέροχη ασίστ του Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 73 και θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Ενρίκε (73’ Μίσιτς), Πέλκας (60’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (64’ Σφιντέρσκι)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας,

Λαμία: Σαράνοφ, Βάντερσον, Αντέντζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα (84’ Καραγκούνης), Δημούτσος, Μπεχαράνο (64’ Μπλάζιτς), Ρόμανιτς, Μπερτόλιο, Ασουμπρέ, Μπαράλες (74’ Τσούκαλος)

Στον πάγκο για τη Λαμία: Κάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Τόμας, Τζανετόπουλος