Από τεσσάρα σε τεσσάρα πετάει ο Ολυμπιακός- Νέο θύμα του οι ”Πάνθηρες”

Από τεσσάρα σε τεσσάρα ο Ολυμπιακός.

Οι Πειραιώτες (δίχως τους τιμωρημένους Γκιγέρμε-Φορτούνη και με δύο φορ από την αρχή) πήραν… μπρος στο δεύτερο μέρος και «καθάρισαν» τον Πανιώνιο (έπαιξε χωρίς Ντουρμισάι-Μπανανά) στο Καραϊσκάκη, επικρατώντας 4-0 (όπως και με την ΑΕΛ μεσοβδόμαδα) για την 19η αγωνιστική και το «6×6» στο πρωτάθλημα. Περιμένοντας, πλέον, δώρο από το ΟΑΚΑ στο ΑΕΚ-ΠΑΟΚ την Κυριακή για να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή.

Ξεμπλόκαραν στο δεύτερο μισό του β’ ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι», με τον Χασάν να ανοίγει το σκορ στο 68’ και τον Γκερέρο να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι στο 75’, προτού ο Χριστοδουλόπουλος κερδίσει και κάνει γκολ πέναλτι (78’), αφιερώνοντάς το στα θύματα της Θύρας 7. Ο Βούκοβιτς με το δεξί διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 86ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί (14′ Τοροσίδης), Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος (80′ Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Γκερέρο, Χασάν (83′ Σολδάνο)

Στον πάγκο έμειναν οι: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μασούρας, Μιράντα

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80′ Σπιριντόνοβιτς), Κότσιτς, Κόρμπος (55′ Μανθάτης), Μακρύλλος, Σιντί Αλί, Τσιλούλης, Καμαρά (75′ Μίκο)

Στον πάγκο έμειναν: Μανοΐλοβιτς, Σαραμαντάς, Κούρντι, Ντε Ταντέο