Ραντεβού στον τελικό του Κυπέλλου δίνουν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ!

Σκούρα τα βρήκε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ κόντρα σε έναν διαβασμένο και προσηλωμένο στην άμυνα Αστέρα, αλλά αν και… μάτωσε, είχε τον Μάτος να καθαρίσει και να βάλει τις στέρεες βάσεις για την πρόκριση.

Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου στο 17′ και στο 94′ ο ΠΑΟΚ πήρε σαφέστατο προβάδισμα με 2-0 και έβαλε πλώρη για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, χρειάστηκε αρχικά τη… συμβολή του βοηθού Ευθυμιάδη που κράτησε κατεβασμένη τη σημαία σε μια… οριακή φάση στο γκολ του Μάτος στο 17’ και μια γκολάρα από τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις, για να κλειδώσει το εισιτήριο για τον τελικό.

Με δέκα τελείωσε το ματς ο Αστέρας μετά την αποβολή του Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Δεν την… πάτησε από την Λαμία η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ εμφανίστηκε διαβασμένη κόντρα στην ομάδα που απέκλεισε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, πήρε «καθαρό» σκορ (2-0) και μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Απογοητευτική για μία ώρα παιχνιδιού η ΑΕΚ, η οποία φόρτσαρε στη συνέχεια και βρήκε δύο γκολ για να λυγίσει την αντίσταση της Λαμίας, που έπαιζε φουλ άμυνα. Ο… συνήθης ύποπτος Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά (63’) άνοιξε τον δρόμο για την ομάδα του, με τον Κρίστισιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Έφτιαξε πολλές φάσεις για να σκοράρει στο τελευταίο μισάωρο, πέραν των δύο τερμάτων, η Ένωση, ενώ ο Μπάρκας χρειάστηκε μία φορά σε όλο το ματς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και με τεράστια επέμβαση, κράτησε την… καθαρή νίκη για τους κιτρινόμαυρους. Κάπως έτσι, η ΑΕΚ πάει… καρφωτή για τέταρτη σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.