Στην κορυφή του κόσμου με χρυσό στους Ολυμπιακούς (8,41μ) ο Μίλτος Τεντόγλου

Μίλτος Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στο μήκος, σημειώνοντας στην τελευταία προσπάθεια 8,41μ.Έτσι ο Έλληνας πρωταθλητής, φόρεσε στο στήθος του το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά τον Στέφανο Ντούσκο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τρίτος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με 8.11μ. από την πρώτη του προσπάθεια και 8.15μ. στην 5η. Μάλιστα, είδε τον Ισπανό Κάθερες να τον θέτει εκτός βάθρου με 8.18μ. στο τελευταίο του άλμα! Στο δικό του τελευταίο άλμα, ωστόσο, ο 23χρονος από τα Γρεβενά «πέταξε» στα 8.41μ., κατακτώντας το χρυσό λόγω καλύτερης δεύτερης προσπάθειας από τον Κουβανό Ετσεβαρία, ο οποίος δεν μπορούσε να το πιστέψει, όπως και ο συμπατριώτης του και «χάλκινος», τελικά, Μάσο!

Σε έναν αγώνα που όλα έδειχναν να μην πηγαίνουν κατ’ ευχήν για τον 23χρονο πρωταθλητή, στο τελευταίο του άλμα έδειξε την κλάση του (έχει την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με 8.60μ.) και με 8,41μ. κέρδισε το χρυσό εξαιτίας του 8,15μ. που ήταν η δεύτερη καλύτερή του, με τον Κουβανό να έχει 8,09μ. καλύτερη δεύτερη