Europa League: Άνετη και ωραία η ΑΕΚ(0-2), άντεξε ο Ατρόμητος(0-0), απογοήτευσε ο Άρης(3-0)

Διπλό στο ρελαντί για την ΑΕΚ στη Ρουμανία

Ο Μάρκο Λιβάια, μπήκε στη θέση του τραυματία Κλωναρίδη στο 39’ και οδήγησε την ΑΕΚ σε νίκη-πρόκριση 2-0 επί της Κραϊόβα. Ασίστ στο 60’ για το γκολ του Μάνταλου, γκολ στο 85’ από εξαιρετική πάσα του Παουλίνιο και η Ένωση έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση, ώστε να συναντήσει το νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας- Τραμπζονσπόρ στα play-off του Europa League.

Eίχε θέματα στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ, αλλά είχε και τις δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μάνταλο στο 20’ και τον Βράνιες στο 40’. Στην επανάληψη με τον Λιβάια να είναι πολύ ουσιαστικός καθάρισε το ματς και συνέχισε το αήττητο σερί της στο Europa League, που ανέβηκε στα 11 παιχνίδια. Πολύ καλοί οι δύο στόπερ της ΑΕΚ, εξαιρετικός ο Παουλίνιο που είχε μια ασίστ για γκολ και άλλη μια στην χαμένη ευκαιρία του Μάνταλου. Καλύτερος στην επανάληψη και ο αρχηγός, αλλά πάνω απ’ όλους ο μεγάλος Μάρκο Λιβάια.

Μόνο αρνητικό, πως η Ένωση έχασε με τραυματισμό, τον Κλωναρίδη στο 39′ που αντικαταστάθηκε από τον MVP, Μάρκο Λιβάια, λόγω προβλήματος στους κοιλιακούς, ενώ με φορείο αποχώρησε προς το φινάλε του ματς ο Σιμάο.

Kραϊόβα (4-3-3):Πιλιατσέλι, Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιβάνοφ (66′ Κάκα), Βατατζελου, Μπάρμπουτ (73′ Ιονίτα), Ρόμαν (73′ Φόρτες)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ποπέσκου, Μπόρτα, Χρένιουκ, Κονσταντίν

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Χουλτ, Σβάρνας, Βράνιες, Σιμόες, Σιμάο (82΄Κρστιτσιτς) Ζεράλδες, Βέρντε (65’ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Κλωναρίδης (39΄ λ.τρ Λιβάια)

Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Οικονόμου, Αλμπάνης

Έσβησε το όνειρο του Άρη

Όλα στραβά κι ανάποδα για τον Άρη! Οι Θεσσαλονικείς ήταν απρόσεκτοι και είχαν κάκιστη αμυντική συμπεριφορά, οι Νορβηγοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του -τιμωρημένου- Σάββα Παντελίδη και με το 3-0 βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκρισή τους στα πλέι οφ του Europa League.

Ο Έικρεμ στο 27ο λεπτό μετά από εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του, εκτέλεσε τον Κουέστα για το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο πορτιέρε του Άρη έκανε τραγικό λάθος και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γράψουν το 2-0 με τον Χέσταντ! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έλινγκσεν στο 88ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ, με την μπάλα να του στρώνεται από κακή απομάκρυνση των φιλοξενούμενων.

[more]

Με δέκα παίκτες από το 63ο λεπτό ο Άρης λόγω σωστής αποβολής του Βέλεθ, με τον Ισπανό στόπερ να τραυματίζεται κιόλας στον οπίσθιο μηριαίο. Πλέον, ο Άρης ψάχνει ένα… θαύμα και μια τέλεια εμφάνιση στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα για να πάρει την πρόκριση, η οποία πλέον είναι αρκετά μακριά!

Μόλντε: Κράνινξ, Χάραλντσεϊντ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν, Χουσαΐν (74’ Έλιγκσεν), Άουρσνες, Χέσταντ, Έικρεμ, Ομοϊγουάνφο (85’ Κνούτζον), Τζέιμς

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68’ Δεληζήσης), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε (81’ Λάρσον), Τόνσο (74’ Φετφατζίδης)

Άντεξε ο Ατρόμητος-Όλα για όλα στο Περιστέρι για την πρόκριση

Ύψωσε τείχος και έκανε το πρώτο βήμα ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν λύγισε στην πίεση της ανώτερης, Λέγκια, φεύγοντας με το θετικό, αλλά και επικίνδυνο 0-0 από τη Βαρσοβία, το οποίο πήρε ως προίκα για τη ρεβάνς της Τετάρτης (14/08, 19:00), δείχνοντας ικανή να σφραγίσει στο Περιστέρι πρόκριση στα play offs του Europa League.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι «στρίμωξαν» στην περιοχή τους τους «κυανόλευκους», που απείλησαν ελάχιστα και μάλιστα είχαν δύο δοκάρια με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ. Με τον Νοβίκοβας (50’) και τον Καρλίτος (74’) να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι, που ήταν εξαιρετικός και κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους σε αρκετές περιπτώσεις. Μαζί με τον παθιασμένο, Ρισβάνη, ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.