Στην κορυφή του παγκόσμιου ποδοσφαίρου η Γαλλία μετά από 20 χρόνια (4-2 την Κροατία )

Μετά από 20 χρόνια η Γαλλία επέστρεψε πανηγυρικά στο θρόνο του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Κερδίζοντας 4-2 την Κροατία, σε ένα ματς που τα είχε όλα, αναδείχτηκε  στη Ρωσία παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στον τελικό αγωνίστηκαν δύο από τις καλύτερες ομάδες του Μουντιάλ, αλλά η Γαλλία είχε την προσωπικότητα και την πληρότητα που χρειαζόταν για να επαναφέρει το παγκόσμιο τρόπαιο στο Παρίσι. Η κατάκτηση του τΜουντιάλ αυτού – ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει-  ήταν πέρα για πέρα δίκαιη.

Σε έναν από τους πιο τρελούς τελικούς ever, η Γαλλία λύγισε 4-2 την μαχητική Κροατία και πέρασε στην ιστορία ως η 3η ομάδα με δύο Mundial. Respect στους Χρβάτσκι που πάλεψαν μέχρι τέλους.

Η Κροατία κέρδισε τον σεβασμό όλων, όμως εκείνη που έγραψε η ιστορία ήταν η Γαλλία με το εκπληκτικό 4-2 γιατί απέδεξε ότι έχει απίστευτο ταλέντο και φονικό ένστικό. Δύο χρόνια μετά την απογοήτευση στην έδρα τους, οι Τρικολόρ επικράτησαν στον δεύτερο παραγωγικότερο τελικό και 20 χρόνια μετά το έπος του 1998, έγιναν η 3η Εθνική που κατακτά δύο φορές το Παγκόσμιο Κύπελλο. Τρίτος με τίτλο Mundial ως παίκτης και προπονητής έγινε ο Ντιντιέ Ντεσάν, φουλ για την Χρυσή Μπάλα ο Κιλιάν Μπαπέ που σκόραρε ξανά.

Καλό ποδόσφαιρο από τους Κροάτες

Με τους Κροάτες να πιέζουν από το πρώτο λεπτό και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, η Γαλλία κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχε το 1-0 με το αυτογκόλ του Μάντζουκιτς στο 19′ από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν. Η απάντηση της Κροατίας σ’ αυτό το σοκ ήταν σχεδόν άμεση με τον Πέρισιτς στο 28′ να φέρνει το ματς στα ίσια και να ξαναδίνει ενθουσιασμό στην κερκίδα, αλλά από ωραίος εξελίσχθηκε σε μοιραίο καθώς στο 28′ υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Πιτάνα (για χέρι) αφού συμβουλεύτηκε το VAR κι ο Γκριεζμάν πέτυχε το 2-1.

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει εκ νέου στο β’ ημίχρονο, αλλά μέσα σε 6 λεπτά ο τελικός μετατράπηκε σε περίπατο με τα γκολ των Πογκμπά, Εμπαπέ (59′ και 65′) για να ακολουθήσει το απίθανο γκολ του Μάντζουκιτς από το τραγικό λάθος του Γιορίς στο 69′ για να διαμορφωθεί το τελικό 4-2…

Πέντε τελικές στο στόχο και τέσσερα γκολ για τους απίστευτα κυνικούς Γάλλους που άφησαν τους Κροάτες να έχουν τη μπάλα (61%) και έκαναν το παιχνίδι τους φτάνοντας στην κορυφή του κόσμου!

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντεζ, Πογκμπά, Καντέ (55′ Ν’ Ζονζί), Ματουιντί (73′ Τολισό), Γκριζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (81′ Φεκίρ).
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (81′ Πιάτσα), Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71′ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς.